Bilgi Bankası

Isı Pompası Çalışma Prensibi

Buderus Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Çalışma Prensibi

1 – Toprak altı su devresi, su ve glikolden oluşan bir ısı taşıyıcı akışkan içerir. Bu devre üzerinden ısı taşıyıcı akışkana topraktan enerji transferi gerçekleşir. Bu işlem sonucunda akışkan sıcaklığı cihaz girişine yaklaşık olarak 0°C civarındadır.

2 – 0°C’deki ısı taşıyıcı akışkan, evaporatörde soğutucu akışkan ile karşılaşıp ısı alış verişini gerçekleştirir. Soğutucu akışkan ise evaporatöre girdiğinde sıvı fazdadır ve yaklaşık -10°C civarındadır. Soğutucu akışkan 0°C’ye geldiğinde kaynamaya başlar. Evaporatörden sonra kompresöre ulaşmadan önce gaz halindedir ve sıcaklığı 0°C civarındadır.

3 – Gaz fazındaki soğutucu akışkanın basıncı kompresör içinde artar ve gazın sıcaklığı 0°C’den 100°C’ye çıkar. Sıcak gaz daha sonra kondernsere gönderilir.

4 – Buderus Isı, kondenser üzerinden pompa yardımı ile bina içi ısıtma (radyatör veya yerden ısıtma) ve sıcak su sistemine (boyler) iletilir. Kondenser içerisinde enerjisini kaybeden gaz soğur fakat basıncı genleşme vanasına gönderilirken hala yüksektir.

5 – Soğutucu akışkan basıncı genleşme vanasında düşürülür, sıcaklığı ise yaklaşık olarak -10°C’dir.

6 – Isı transfer akışkanı, toprakta depolanmış enerjiyi toplamak için tekrar ısı pompasından ayrılır.

Buderus Su Kaynaklı Isı Pompası

Çalışma Prensibi

Sudan Havaya Isı Pompalarının ısıtma çevrimi; kaynak tarafında kule/kazan, yeraltı suyu veya toprak altı devresindeki ısı, her cihazda soğutucu akışkan çevrimine buradan da yük tarafında (mekanlarda) havaya aktarılır. Soğutma çevriminde ise; yük tarafından (mekanlardan) çekilen ısı soğutucu akışkan çevrimi üzerinden kule/kazan, yeraltı suyu veya toprak devresindeki suya aktarılır. Bu sayede mekanlar birbirinden bağımsız olarak şartlandırılır.

Cihaz Özellikleri

Buderus Logavent Serisi Sudan Havaya Isı Pompaları, yatık tip modellerde 2 – 50 kW, dik tip modellerde ise 10 – 100 kW kapasite aralığı ile her türlü kapasite, yerleşim ve projelendirme ihtiyacına karşılık verebilmektedirler. Performans ve verimlilik açısından en iyi kombinasyonu sağlayan Buderus Logavent ısı pompaları ısıtmada 4,8 COP, soğutmada ise 6,2 EER değerlerine ulaşırlar. Standart cihazlarda 10°C ile 38°C olan giriş suyu sıcaklık aralığı, toprak kaynaklı uygulamalar için isteğe bağlı olarak -4°C ile 43°C aralığına genişletilebilmektedir.

Cihazlarda pistonlu ve scroll hermetik kompresörler kullanılmaktadır. 20 kW kapasiteye kadar olan modellerde galvalume, daha büyük kapasitelerde galvaniz gövde ve tüm kapasitelerde akrilik kaplama sayesinde kimyasal dayanım ve kalıcı renk sağlanmaktadır. 12,7 mm dış gövde camyünü izolasyon, tüm kompresörlerde titreşim önleyici yay ve kauçuk halka, pistonlu tip kompresörlerde isteğe bağlı kompresör ceketi ve çıkış gazı susturucusu ile çok düşük ses seviyelerine ulaşılmaktadır. Tüm cihazlarda bakır-çelik olan koaksiyal eşanjör isteğe bağlı olarak bakır-nikel olabilmekte ve soğutucu akışkan tarafında 41,3 bar, su tarafında 27,5 bar basınca dayanıklıdır.

Tüm Buderus Logavent Isı Pompalarında bulunan polyester hava serpantini kaplaması, özellikle taze havalı sistemlerde havanın içerisindeki aşındırıcı maddelerin etkilerine karşı daha uzun ömür sağlar. Tüm cihazlarda standart olarak bulunan paslanmaz çelik drenaj tavasına isteğe bağlı olarak bağlanabilen sensör, aşırı yoğuşma durumunda cihazı durdurmaktadır. Buderus Logavent ısı pompaları isteğe bağlı olarak su devresi ekonomizörü ile doğal soğutma, sıcak gaz bypass ile kesintisiz işletim, sıcak gaz ile hassas nem alma, konut uygulamalarına yönelik kullanım suyu ısıtması ve değişken hava debili işletim özelliklerine sahiptir. Cihaz üzerinde bulunan UPM kontrol ünitesi, sık açma/kapama gecikmesi, rasgele başlangıç (random restart), düşük voltaj/dalgalanma/güç kesintisi koruması, çift kademe kompresör kontrol